Filet z karpia w sosie porowym z sałatką z buraków i jabłek.

0
(0)

Karpia wypatroszonego i umytego filetujemy, używamy części jasnego mięsa ponieważ w tym kawałku nie ma ości. Można wykorzystać kawałki z ośćmi po uprzednim nacięciu i pozostawieniu na kilka godzin skropione sokiem z cytryny co spowoduje rozpuszczenie ości. Przygotowany kawałek karpia nacinamy od strony skóry uważają na to żeby nie przeciąć ryby. Tak przygotowaną rybę skrapiamy sokiem z cytryny oraz doprawiamy solą i pieprzem. Rybę wstawiamy do lodówki na godzinę. Korpus oraz głowę karpia można wykorzystać do wywaru na zupę rybną. Po tym czasie rybę odsączamy z nadmiaru przypraw i soku z cytryny i panierujemy w mące. Smażymy na rozgrzanym oleju najpierw od strony skóry. Gdy ryba się zarumieni dopiero ją przewracamy na drugą stronę uważają żeby nam się nie rozpadła.

Pora kroimy w pół księżyce. Na roztopionym maśle należy zeszklić pora. Następnie wlewamy śmietankę i czekamy do jej podgrzania. Gdy śmietanka się podgrzeje wrzucamy pokrojony w małe kawałki, dla lepszego rozpuszczenia,ser blue. Gdy sos zgęstnieje zaczynamy przyprawiać solą, pieprzem oraz sokiem z cytryny. Należy uważać na sól ponieważ ser może być dość słony sam w sobie.

Buraki w skórce po oczyszczeniu gotujemy od zimnej wody z dodatkiem soli cukru oraz octu (około 4 nakrętek) pod przykryciem do stanu w którym widelec wchodzi bez problemu ( około 1.5 godziny w przypadku średnich) po ugotowaniu obieramy ze skórki i kroimy po odparowaniu w kostkę 1cm x 1cm. Obrane jabłka kroimy w taki sam sposób jak buraki. Buraki i jabłka podajemy w stosunku 1:1. Do tak przygotowanych jabłek i buraków wsypujemy szczyptę kwasku cytrynowego dla zamknięcia tych składników aby nie uciekał z nich sok. Dodajemy łyżkę stołową majonezu i doprawiamy solą i cukrem dla przełamania smaków. Dla orzeźwienia dodajemy startą skórkę z wyparzonej cytryny Gotową sałatkę wyłożoną za pomocą ringu posypujemy startym piernikiem.

Dodaj swoją ocenę:

Ocena: 0 / 5. Liczba oddanych ocen: 0