Menu z pożytkiem dla zdrowia

0
(0)

Menu z pożytkiem dla zdrowia

Organizm człowieka składa się z około 63% wody, 22% białka, 13% tłuszczu oraz 2% składników mineralnych i witamin. Każda cząsteczka pochodzi z tego co zjesz i pijesz, dlatego jedzenie pokarmu najwyższej jakości w odpowiednich proporcjach pomoże Ci zachować zdrowie, urodę i witalność na lata!

Prawidłowe żywienie nie polega tylko na zaspokajaniu w sposób optymalny zapotrzebowania organizmu na energię i składniki pokarmowe, lecz także uwzględnia rozłożenie posiłków w ciągu dnia i dobór produktów przeznaczonych do jednorazowego spożycia w taki sposób, aby w każdym podstawowym posiłku oprócz odpowiedniej ilości energii znalazły się wszystkie potrzebne człowiekowi składniki odżywcze. Sposób, w jaki odżywiamy się w dzisiejszych czasach nie gwarantuje nam zachowania równowagi w tym względzie.

Ilość poszczególnych produktów w racji pokarmowej zależy od indywidualnego zapotrzebowania organizmu, a więc od wieku, płci, a także charakteru wykonywanej pracy. Obfite posiłki przekraczające potrzeby naszego organizmu prowadzą do otyłości i wielu niebezpiecznych chorób, które rozwijają się na jej podłożu. Polacy, podobnie jak wiele mieszkańców krajów wysokorozwiniętych, stosują dietę bogatą w tłuszcze zwierzęce, słodycze, sól kuchenną i cukier. Stanowczo za małe jest spożycie warzyw, owoców, chudych ryb, chudego mleka i jego przetworów, olejów, roślin strączkowych , produktów zbożowych z większą ilością błonnika.

Rozmaitość spożywanych produktów

Nie ma takiego cudownego produktu, który zawierałby wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiedniej ilości  i proporcji, dlatego, komponując posiłek, należy sięgać po produkty z różnych grup: zbożowe, nabiał, mięso, ryby, jaja, sery, suche nasiona strączkowe, tłuszcze oraz warzywa i owoce.

Zasady prawidłowego żywienia

  • Jedz ciemne pieczywo, które bogate jest w witaminy, składniki mineralne i błonnik pokarmowy. Różnice między pieczywem ciemnym i jasnym są bardzo duże pod względem zawartości witamin i składników mineralnych oraz błonnika pokarmowego.
  • Pij ok. 2 szklanek mleka dziennie – jest ono zdrowszym źródłem białka niż mięso oraz najlepiej przyswajalnym źródłem wapnia. Białko zawierają też jogurty, kefiry czy maślanka.
  • W swojej diecie nie zapomnij o rybach! Białko ryb jest bardzo lekkostrawne, a jego skład aminokwasowy  najbardziej odpowiedni dla człowieka. Tłuszcz ryb zawiera znaczną ilość kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, które odgrywają istotną rolę np. w profilaktyce miażdżycy. Z tego chociażby powodu zaleca się jedzenie ryb (szczególnie morskich) 2-3 razy w tygodniu.
  • Jedz 5 porcji warzyw lub owoców, które zapewniają organizmowi odpowiednią dawkę witamin, minerałów i błonnika pokarmowego.
  • Ogranicz spożycie tłuszczów zwierzęcych i produktów obfitujących w cholesterol, który nadmiernie spożywany prowadzi nawet do ciężkich zawałów serca.
  • Unikaj słodyczy, które prowadzą do próchnicy i dostarczają nadmierną ilość cukru w diecie, co prowadzi do odkładania się zapasów tkanki tłuszczowej i cellulitisu.
  • Utrzymuj optymalną masę ciała, dzięki czemu nie będziesz miał problemów  chorobami przemiany materii.

Sposób w jaki się odżywiamy, musi odpowiadać potrzebom naszego organizmu i pozytywnie wpływać na zdrowie i urodę. Jedzenie przecież nie może nam szkodzić. Nigdy nie jest za późno aby zmienić swoje nawyki żywieniowe! Bez względu na tempo życia, karierę czy rodzinne obowiązki powinniśmy znaleźć czas aby o siebie zadbać. Zwyczaje wpływające na dobry stan zdrowia zazwyczaj wymagają jedynie niewielkich zmian w naszym trybie funkcjonowania a w rezultacie przynoszą one ogromne efekty.

Wygląd naszej skóry jest odzwierciedleniem stanu zdrowia naszego organizmu – komórki skóry żyją tylko kilka dni i po tym czasie zastępowane są nowymi. Co za tym idzie, skóra szybko reaguje na wszystkie niedobory składników odżywczych. Najlepszym dowodem na to, że jesteśmy dobrze nawodnieni, mamy optymalnie domineralizowany organizm jest zdrowa, nawilżona i rumiana skóra, o odpowiednim napięciu i kolorycie.

Odpowiednia dieta prowadzi do wygładzenia skóry, przyśpiesza jej odnowę i nadaje jej zdrowy, brzoskwiniowy kolor. W jadłospisie szczególnie pożądany jest zatem beta-karoten oraz produkty pochodzenia roślinnego bogate w witaminy A,C i E.

Wraz ze zmianami żywieniowymi warto zmienić styl życia na bardziej aktywny. Dzięki aktywności fizycznej i przebywaniu na świeżym powietrzu pomagamy skórze lepiej oddychać i pozbywać się tym samym niezdrowych i niebezpiecznych toksyn z naszego organizmu. Spalamy też nadmiar tkanki tłuszczowej odkładający się w zapasie oraz pomagamy poprawić przemianę materii.

Dodaj swoją ocenę:

Ocena: 0 / 5. Liczba oddanych ocen: 0